Portal Finansowy

Portal Finansowy dla Ciebie

Frank szwajcarski

25 stycznia 2012 | 0 comments

Frank szwajcarski, to waluta Szwajcarii i Liechtensteinu, która została oznaczonae wg ISO 4217: „CHF”, co z z łac. znaczy Confoederatio Helvetica Franc.

Jeden frank szwajcarski dzieli się na 100 centymów, co wg nazewnictwa francuskiego znaczy centimes lub 100 rappenów określanych tak w części niemieckojęzycznej, od niem. Rappen.

Frank szwajcarski to obok dolara amerykańskiego, euro, jena japońskiego i funta szterlinga, jedna z podstawowych walut wymienialnych świata. Do roku 1967 monety o nominałach 1/2, 1, 2 i 5 Franków były wykonane ze srebra; od roku 1968 zaprzestano bicia srebnych monet obiegowych. Banknoty występują w nominałach 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 franków.

Dla Polaków bardzo charakterystyczne są kredyty w walucie Szwajcarii. Wynika to z stosunkowo wysokiej inflacji w Polsce, rosnącymi stopami procentowymi Narodowego Banku Polskiego i coraz wyższą rynkową stawką WIBOR, od której bezpośrednio zależy oprocentowanie kredytów w złotych, ich oprocentowanie rosło.

W związku z tym coraz większą popularnością cieszyły się w Polsce kredyty nominowane we frankach szwajcarskich. Podczas osłabienia kursu złotego raty kredytów nominowanych w CHF znacznie wzrosły, problem ten dotyczył w lutym 2009 około 600 tys. Polaków.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.