Coaching

Obecnie coraz większą popularnością w dziedzinie szkoleń i edukacji cieszy się coaching. Z angielskiego dosłownie oznacza to 'trenowanie', co trafnie oddaje sens tego określenia. W przeciwieństwie bowiem do tradycyjnych kursów i szkoleń, gdzie wiedza przekazywana jest w formie suchych faktów, a zadaniem kursantów jest przyswojenie nowych informacji, coaching opiera się bardziej na psychologicznym podejściu i ma związek nie z poszerzeniem wiedzy, a rozwojem osobistym.

Celem coachingu jest umożliwienie uczestnikowi zajęć na spojrzenie w głąb siebie; na analizę swoich cech charakteru, predyspozycji i umiejętności, znalezienie swoich atutów, motywacji i pokładów energii. 'Trenowanie' siebie sprawia, że łatwiej przyswajamy wiedzę, skuteczniej, szybciej i łatwiej rozwiązujemy problemy, działamy efektywniej. To z kolei przynosi wymierne korzyści zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu osobistym.
Warto nad sobą pracować, a profesjonalny coach – trener rozwoju osobistego – to osoba wykwalifikowana do pracy z osobami, którym zależy na osiągnięciu konkretnego celu. Coaching wymaga od obu stron zaangażowania, partnerskich relacji oraz refleksji. Opiera się nie na przekazywaniu informacji, a zadawaniu pytań zmuszających do myślenia i szukania rozwiązań różnego rodzaju problemów. Dzięki temu uczestnik treningu staje się zorientowany na osiąganie swoich zamierzeń, lepiej analizuje sytuację i w rezultacie podejmuje trafne wybory. Jak więc widać, coaching to znakomite rozwiązanie dla każdego, kto chce być bardziej pewny siebie, silniejszy i skuteczny w działaniu.